استفاده از ورق استیل در ساخت کوره صنعتی

مشعل کوره ساخته شده از ورق استیل

تجهیزات احتراق سوخت، فرآیند گرمایشی کارآمدی را در بسیاری از موارد فراهم می‌آورند. یک مشعل کوره صنعتی طراحی شده برای محیط‌های عملیاتی می‌تواند به اهداف مختلفی از جمله دستیابی به افزایش تولید یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

فهرست موضوعات

 

ویژگی‌های مشعل صنعتی

انواع مشعل‌ها

کاربرد ورق استیل نسوز در ساخت مشعل کوره صنعتی

ورق استیل 309 برای انواع مشعل کوره صنعتی

نکاتی در مورد ساخت انواع مشعل کوره صنعتی از جنس ورق استیل 310

سخن پایانی

سؤالات متداول:

1- کاربرد مشعل صنعتی چیست؟

2- مشعل صنعتی چگونه کار می‌کند؟

3- تفاوت ورق استیل 309 و 310 چیست؟


ویژگی‌های مشعل صنعتی

ویژگی‌های متمایز انواع ورق‌های استیل از جمله ورق استیل نسوز، ورق استیل 309، ورق استیل 310 موجب شده تا از آن در تجهیزات و قطعات کوره‌های صنعتی استفاده شود. این ورق‌ها به‌دلیل مقاومت بالا در محیط‌های سخت و محفظه‌های احتراق، به‌عنوان پوشش و آنیلینگ، شبکه‌های مشعل‌ها و تقطیرکننده‌ها استفاده می‌شوند.
تجهیزات احتراق سوخت، فرآیند گرمایشی کارآمدی را در بسیاری از موارد فراهم می‌آورند. یک مشعل کوره صنعتی طراحی شده برای محیط‌های عملیاتی می‌تواند به اهداف مختلفی از جمله دستیابی به افزایش تولید یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند. در اصل، مشعل‌ها دستگاه‌هایی هستند که برای مخلوط کردن سوخت و هوا (اکسیژن) به منظور دستیابی به احتراق کنترل شده در هنگام تولید یک شعله و الگوی حرارتی خاص، استفاده می‌شود. 
گرمای تولید شده، برای کنترل دمای اتاق احتراق استفاده می‌شود. مشعل کوره صنعتی در واقع شبیه تایر برای وسیله نقلیه عمل می‌کند.

 

ورق استیل در کوره سازی

 

انواع مشعل‌ها

مشعل‌ها معمولاً شامل انواع زیر هستند:
-    هوای سرد: اکثر مردم با این نوع مشعل آشنا هستند و از آن‌ها در کاربردهای عادی مانند کوره‌های گاز استفاده می‌کنند.
-    هوای گرم: از یک دستگاه مبدل حرارت مرکزی استفاده می‌کنند تا هوای احتراق ورودی را گرم کند.
-    احیاکننده: از یک جفت مشعل استفاده می‌کنند و معمولاً در کوره‌های صنعتی گاز به کار می‌رود و گرمای اضافی را از گاز دودکش کوره بازیابی ‌کند تا هوای احتراق را پیش گرم کند.
-    اکسیژن سوز: در بسیاری از صنایع تولیدی به دلیل بازدهی حرارتی و سرعت گرم کردن بالاتر، استفاده می‌شود.
هنگام انتخاب مشعل ایده‌آل باید ویژگی‌ها و معیارهای عملکردی و ملاحظاتی را در نظر بگیرید.
-    با بهینه‌سازی چند مشعل، یکنواختی را فدا نکنید.
-    انتخاب و تعریف موقعیت مشعل بهتر با اطمینان از درک کامل برنامه و تمام الزامات آن.
-    ظرفیت حرارتی موردنیاز برای فرآیند گرمایش را به‌طور دقیق تعیین و محاسبه کنید.
-    یک فوت مکعب استاندارد هوا، بدون در نظر گرفتن سوخت مصرفی، همیشه 100Btu آزاد می‌کند.
نکاتی که باید برای انتخاب مشعل مناسب بررسی کنیم به شرح زیر است:
-    برنامه یا فرآیند انجام
-    سوخت (های) موجود
-    محدودیت‌های احتمالی طراحی
-    روش کنترل
-    ملاحظات پوشش کوره
-    تعداد مشعل‌های مورداستفاده
-    ظرفیت موردنیاز برای انجام کار

کاربرد ورق استیل نسوز در ساخت مشعل کوره صنعتی

عملیات حرارتی فولاد (گرمایش، نورد، باز پخت و غیره) روزبه‌روز به عامل اصلی تعیین کیفیت نهایی فولاد و هزینه‌های مرتبط تبدیل می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های مهندسی خدمات و تولیدکنندگان به نوآوری‌ در فناوری خود سرعت بخشیده‌اند تا هزینه انرژی و درعین‌حال آلودگی را کاهش دهند. با تمرکز اصلی بر انتشار دی‌اکسید کربن و اکسید نیتروژن می‌توان پراکندگی گرما را با دستیابی به دمای بسیار همگن در داخل کوره به حداقل رساند.
 برای دستیابی به این هدف می‌توان از ورق استیل نسوز برای ساخت انواع مشعل‌های پیچیده استفاده کرد و درعین‌حال از نوآوری‌های جدید طراحی شده توسط شرکت‌های مهندسی، کمک گرفت. در سال‌های گذشته، انواع مختلفی از این مشعل‌ها ایجاد شده‌اند که دارای ویژگی خاصی هستند و بر بازیافت گاز که بر دمای شعله تأثیر می‌گذارد، متمرکز بوده و نتیجه دمای همگن‌تری در داخل کوره کمک می‌کنند.

 

ورق استیل در کوره سازی

 

ورق استیل 309 برای انواع مشعل کوره صنعتی

قیمت ورق‌ استیل ضدزنگ 309 به‌دلیل داشتن نسبت کمتری از نیکل در ترکیب خود، آلیاژ آستنیتی محسوب می‌شود. جدا از وجود نیکل، حاوی سیلیکون، فسفر، کربن، آهن، کروم، گوگرد و منگنز در مقادیر مشخص است. به‌دلیل وجود کروم و نیکل، ورق‌های استیل در حضور گوگرد، قادر به عملکرد موثر هستند.
 ساختار آستنیتی به آن قابلیت جوشکاری و نیز مقاومت در معرض دمای بالاتر را می‌دهد. به دلیل پایداری حرارتی می‌توان از آن در کوره‌های دوار، زغال‌سنگ و زباله‌سوز، پالایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی،  استفاده کرد. به ورق استیل 309، فولاد ضدزنگ هم گفته می‌شود که در مقابل اکسیداسیون تا درجه حرارتی حدود 1850 درجه فارنهایت مقاومت می‌کند. شایان ذکر است که در مقابل سولفیداسیون نیز کارایی خاصی دارد.

نکاتی در مورد ساخت انواع مشعل کوره صنعتی از جنس ورق استیل 310

زمانی که فناوری مشعل صنعتی مطابق با استانداردهای صنعت باشد سطح کارایی و تولید، افزایش می‌یابد. ارائه‌دهنده تجهیزات صنعتی باید مشعل مناسب برای نیازهای تأسیساتی را فراهم آورد. استفاده از ورق استیل 310 می‌تواند سرمایه‌گذاری بادوامی به شمار آید. استیل آستنیتی مولیبدن از جنس کروم و نیکل، مقاومت بالاتری در برابر خوردگی، جریان‌های فرآوری حاوی کلریدها یا هالیدها داشته و دوام بیشتری در دمای بالا دارد.
 از جمله مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به نسوز بودن و استفاده از آن در برابر حرارت بالا و غیر مغناطیسی بودن آن اشاره کرد. مواردی مانند محفظه احتراق کوره، دیگ‌های بخار، مشعل‌ها و محفظه‌های احتراق و تجهیزات ساختارهای برودتی از جمله کاربردهای این نوع ورق استیل محسوب می‌شود.

سخن پایانی

کوره صنعتی در تولید متالورژی برای ذوب در دماهای بالا در عملیات حرارتی و خنک‌کننده و در برخی حوزه‌ها مانند صنایع غذایی، خشک شدن و تخمیر در دمای پایین استفاده می‌شود. امروزه از فناوری‌های آینده‌نگری در بخش بازار دستگاه نورد سرد نوار ورق استفاده شده است. کلیه فرآیندهای موردنیاز را می‌توان در قالب بسته‌هایی که خطوط تکمیلی کربن و فولاد ضدزنگ و پردازش نوار سرد غیر آهنی را پوشش می‌دهند، تأمین و راه‌اندازی کرد.
 به این ترتیب با انتخاب صنعت خود، طیف وسیعی از کاربردهای حرارتی صنعتی به ویژه در صنعت فولاد و آلومینیوم از جمله تولید ورق استیل نسوز، ورق استیل 309، ورق استیل 310 پیش رو خواهید داشت که به افزایش بهره‌وری کوره و بهینه‌سازی عملکرد انرژی کمک می‌کند.

 

ورق استیل

 

سؤالات متداول:

1- کاربرد مشعل صنعتی چیست؟

مشعل‌های احتراق صنعتی برای تسهیل احتراق کنترل شده، استفاده می‌شوند و با ترکیب و سپس سوزاندن سوخت و گاز، گرما را فراهم می‌کنند و بسته به سطوح موردنیاز به افزایش و حفظ دمای خاص در محفظه احتراق کمک می‌کنند.

2- مشعل صنعتی چگونه کار می‌کند؟

عمل سوزاندن سوخت کنترل شده و انتقال حرارت به صورت همگن به کانال صحیح در محفظه احتراق را انجام می‌دهد. انرژی گرمایی تولید شده توسط شعله با استفاده از محفظه احتراق به محلی که انرژی موردنیاز است منتقل می‌شود.

3- تفاوت ورق استیل 309 و 310 چیست؟

ورق استیل 309 اغلب برای کاربرد در دمای بالاتر استفاده می‌شود. در حالی که مقاومت در برابر اکسیداسیون آن از آلیاژ 310 پیشی می‌گیرد و مقاومت آن در برابر خوردگی، برابر با آلیاژ 310 است.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید