ورق استیل 321 در تولید قطعات کوره

استفاده از ورق استیل ۳۲۱ در ساخت قطعات کوره

ورق استیل 321 یکی از پر مصرف ترین گریدهای استنلس استیل است که در سری 300 قرار داشته و ریز ساختار آستنیتی دارد.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

فهرست موضوعات


مقدمه

ورق‌های استیل از جمله مواد بسیار پرمصرف در صنایع مختلف هستند. این ورق‌ها را می‌توان به‌ طور کلی در ۲ دسته اصلی جای داد که عبارت‌اند از ورق‌های استیل نگیر که به‌ طور معمول، ورق‌های استیل سری ۴۰۰ هستند و ورق‌های استیل بگیر که در سری ۳۰۰ این محصولات، جای می‌گیرند. این ورق‌ها سطح بسیار صاف و تمیزی دارند. در تولید این محصولات به‌ طور معمول از کربن، نیکل و کروم استفاده می‌کنند که هر یک، درصدهای متفاوتی از ورق استیل تولید شده را به خود اختصاص می‌دهند. یکی از انواع ورق‌های استیل، ورق استیل ۳۲۱ است. 
به ورق استیل ۳۲۱، فولاد نگیر هم گفته می‌شود. به این معنا که این محصول، تحت هیچ‌گونه شرایطی به آهن‌ربا جذب نمی‌گردد و میدان مغناطیسی نیز به وجود نمی‌آورد. استیل نسوز، نام دیگر ورق استیل ۳۲۱ است. وجود ویژگی‌های بسیار مهم، باعث می‌شود تا از انواع ورق‌های استیل ۳۲۱ در مصارف مختلفی استفاده شود. از جمله این مصارف می‌توان به استفاده از ورق استیل ۳۲۱ در ساخت قطعات کوره اشاره کرد.

 

ورق استیل 321 در ساخت کوره

 

ورق استیل

ورق استیل را می‌توان یکی از پرکاربردترین مواد اولیه و یا خام به شمار آورد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر انواع مختلف ورق‌های استیل طراحی و تولید می‌شوند. هر کدام از این محصولات فلزی، دارای ویژگی‌های مختلفی هستند چراکه آلیاژهای متفاوتی در تولید آن‌ها به‌ کار گرفته شده‌ است. 
برای نمونه، در فرایند تولید ورق استیل ۳۲۱، از ۱۲ تا ۱۸ درصد کروم استفاده شده‌ تا ورق استیل تولید شده به نوعی فولاد ضد زنگ تبدیل شود. هرچه میزان کروم به‌ کار رفته در تولید ورق‌های استیل بیشتر باشد خاصیت مغناطیسی آن‌ها نیز به همان میزان، کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد. 
لذا ورق استیل نگیر تولید می‌شود. کروم به‌ کار رفته در فرایند تولید این نوع از ورق‌های استیل، هم‌چنین باعث می‌شود تا محصول به‌ دست‌ آمده این قابلیت را پیدا کند که دمای بسیار بالا تا ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. استفاده از کربن در فرآیند تولید این محصول فلزی باعث می‌شود تا ورق استیل به‌ دست‌ آمده سختی بیشتری پیدا کند و مقاومت آن نیز بیشتر گردد. 

ورق استیل ۳۲۱

این نوع از ورق استیل، نوعی محصول ضدزنگ به شمار می‌رود. مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی یکی دیگر از ویژگی‌های ورق‌های استیل ۳۲۱ است. این فلز مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارد و می‌تواند در برابر آسیب‌هایی از قبیل ساییدگی نیز مقاومت کند. مقاومت در برابر حرارت و گرما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول فلزی است. ورق‌های استیل ۳۲۱ قابلیت شکل‌پذیری بسیار بالایی هم دارند و می‌توانند در دماهای بسیار بالا هم در برابر اکسیده شدن، مقاومت کنند. 
ورق‌های استیل ۳۲۱ قابلیت جوشکاری بسیار مناسبی دارند. در حال حاضر ورق استیل ۳۲۱ در ضخامت‌های مختلف و ابعاد متنوع طراحی و تولید می‌شود. علاوه‌ بر استفاده از ورق استیل ۳۲۱ در ساخت قطعات کوره، می‌توان این نوع از محصولات فلزی را در مصارف و صنایع دیگری نیز به کار برد. از جمله موارد مصرف این نوع از ورق‌های استیل می‌توان به صنعت ساختمان‌سازی اشاره کرد.
صنایع پل‌سازی نیز از این ورق‌ها استفاده می‌کنند. یکی دیگر از موارد مصرف این نوع از محصولات فلزی، صنایع خودروسازی و یا ساخت قطعات خودرویی از قبیل بدنه، سیستم اگزوز و… هستند. چراکه این نوع از ورق‌های استیل خاصیت ضدزنگ و مقاومت در برابر گرما و حرارت دارند. ساخت قطعات مبدل‌های حرارتی یکی دیگر از موارد مصرف ورق استیل ۳۲۱ است. 
این محصولات فلزی در ساخت شیرآلات مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. صنایع درب و پنجره‌سازی نیز به دلیل دوام بالای این ورق‌ها و استحکام قابل‌ توجه و هم‌چنین قابلیت شکل‌پذیری مناسب، از انواع ورق استیل ۳۲۱ استفاده می‌کنند.

 

ورق استیل در قطعات کوره

 

قیمت ورق استیل ۳۲۱ 

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد در حال حاضر شرکت‌های مختلف تولیدکننده، این نوع از محصولات فلزی را در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌کنند. بنابراین قیمت ورق استیل ۳۲۱ با در نظر گرفتن این عوامل و چند عامل مؤثر دیگر تعیین و محاسبه می‌شود. 
لازم است بدانید که در هنگام خرید ورق استیل ۳۲۱ توجه به ضخامت این محصول اهمیت اساسی دارد. به‌ طور کلی می‌توان گفت قیمت این نوع از ورق‌های استیل بسته به کیفیت این محصولات فلزی، متفاوت خواهد بود. چراکه شرکت‌های مختلف هنگام تولید این محصولات، ویژگی‌های خاصی را در نظر می‌گیرند. لذا ویژگی‌ها و خصوصیات ورق استیل نیز در تعیین قیمت نهایی آن، اثرگذار است.
از طرف دیگر گرید ورق استیل مورد نظر نیز قیمت آن را تغییر خواهد داد. برای تولید این محصول از عناصر و آلیاژهایی استفاده می‌کنند. از جمله این مواد و عناصر می‌توان به نیکل اشاره کرد و یا فلز کروم را نام برد. بنابراین مصرف این مواد و میزان استفاده از آن‌ها نیز در تعیین قیمت ورق استیل ۳۲۱ اثر گذار است. 
وجود آلیاژهای مختلف در تولید این محصول باعث می‌شود تا ساختار ورق استیل ۳۲۱ و هم‌چنین مقاومت آن نیز با تغییراتی مواجه شود. قیمت ورق استیل ۳۲۱ مانند دیگر انواع محصولات فلزی با در نظر گرفتن عامل وزن محصول مورد نظر نیز محاسبه می‌شود. 

خرید ورق استیل ۳۲۱

برای خرید ورق استیل ۳۲۱ و دیگر ورق‌های استیل مورد نیاز خود، لازم است از طریق شرکت‌ها و یا مجموعه‌هایی اقدام نمایید که به میزان کافی، به تجربه و اعتبار آن‌ها اعتماد دارید تا بتوانید محصول مورد نظر خود را با کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید. 
در صورتی‌ که قصد خرید این محصول فلزی را دارید می‌توانید به سایت http://felez.me مراجعه کنید و یا محصول مورد نظر خود را با مراجعه به شرکت فلز پایا فراهم نمایید. با مراجعه به وب سایت و شرکت مورد نظر می‌توانید ورق استیل ۳۲۱ را به‌ صورت شیت و یا رول خریداری کنید. 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید