کارد و چنگال استیل

ورق استیل 420 در ساخت کارد و چنگال

ورق استیل 420 بدلیل ریز ساختار مارتنزیتی این گرید برای تولید کارد و چاقو بسیار مناسب می باشد. قیمت تمام شده این لوازم نیست نسبت به ورق نگیر پایین تر است.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

استنلس استیل در ساخت کارد و چنگال

زمانی که یک محصول تجاری سازی می شود تولیدکنندگان جهت از دست ندادن بازار فروش به سمت ارتقای تولیدات خود می روند. البته ارتقای کیفیت باید توام با ارائه قیمت مناسب به مشتری باشد. یکی از پارمترهایی که به طور مستقیم در این امر دخیل بوده ماده خام اولیه می باشد. این فاکتور در تمامی محصولات صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال نمونه ای از نقش پارامتر انتخاب مواد را می توانیم در روند توسعه انواع لوازم خانگی مشاهده کنیم. سرویس های کارد و چنگال نمونه ای از این تولیدات هستند که هر شخص به طور روزانه از آن استفاده می کند. ولی در ساخت همین لوازم نیز از گذشته تا به امروز از مواد مختلفی استفاده شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

ورق استیل 420

 

کارد و چنگال چوبی

از آغار تمدن بشری تا به حال ظروف و وسایل مختلفی به تهیه، سرو و غذا خوردن انسان کمک کرده است. نمونه ای از این وسایل قاشق و چنگال های ساخته شده از چوب بوده که می توان گفت طی سده های گذشته تمام جوامع بشری از آن استفاده کرده اند. سابقه بکارگیری قاشق و چنگال های چوبی به قدری زیاد است در زمان مصر باستان، فراعنه و کاهنان مصری از این نوع قاشق و چنگال ها در طرح ها و اشکال مختلف استفاده می کردند. در قرن پانزدهم میلادی چوب جای خود را به فلزاتی نظیر نقره داد.  با اینکه این سرویس های کارد و چنگال چوبی به اندازه فلزات با دوام و بهداشتی نبودن اما وزن سبکی داشته و به راحتی قابل بازیافت هستند. امروزه این قاشق و چنگال ها در بعضی از رستوران ها نیز هنوز یافت می شوند.

نقره در ساخت کارد و چنگال

عمده ترین دلیل انتخاب نقره جهت ساخت سرویس های کارد و چنگال خاصیت آنتی میکروب و آنتی باکتریال بودن این فلز بوده است. این ماده به طور ذاتی در مقابل باکتری و قارچ ها مقاوم است. اما در دهه 1970 میلادی و با توجه رشد توسعه آنتی بیوتیک ها، فولادهای زنگ نزن جایگزین نقره در ساخت کارد و چنگال شدند.

کارد و چنگال پلاستیکی

معمولا از پلاستیک برای ساخت قاشق، چنگال و کارد یکبار مصرف که بیشتر مناسب سفر می باشد استفاده می شود. این وسایل نسبت به دیگر سِت های کارد و چنگال همچون استیل، نقره و چوب فرایند بازیافت سخت تری دارند.


کارد و چنگال طلا

سرویس های کارد و چنگال طلا در مقایسه با فولاد ضد زنگ و نقره بجلوه تزییناتی بیشتری داشته و از قیمت بالاتری برخوردارند. همچنین این سرویس ها شکننده تر بوده و تمیزکاری شان نیز بسیار دشوار است. معمولا برای شست و شو تمیزکاری این سِت های کارد و چنگال طلا نمی توان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد. زیرا ممکن است دچار ساییدگی و خراشیدگی شوند. معمولا کارد و چنگال های طلا باید بوسیله روش های دستی به منظور جلوگیری از آسیب های مکانیکی و شیمیایی تحت تمیز کاری قرار گیرند. 

 

ورق استیل 420

 

ورق استیل در ساخت کارد و چنگال

امروزه سرویس های کارد و چنگال استیل (قاشق، چنگال و کارد ساخته شده از استنلس استیل) بیشتربن سهم از فروش این تولیدات را به خود اختصاص داده اند. این نکته را نیز باید اشاره کرد. مقاومت در برابر خوردگی و حرارت، تمیزکاری آسان، سهولت تولید، استحکام و دوام بالا عمده ترین دلایل انتخاب فولادهای زنگ نزن (استنلس استیل) جهت ساخت این وسایل بوده است. معمولا از ورق استیل 420 در ساخت کارد و از گریدهای 304 و 430 در ساخت قاشق و چنگال استفاده می شود. علاوه بر مقاومت به خوردگی عمده ترین دلیل انتخاب این گرید، سختی و استحکام بالای آن است. زیرا بکی از عمده ترین ویژگی های این ورق استیل بگیر عملیات حرارتی پذیر بودن آن است که امکان افزایش سختی و استحکام را فراهم می سازد. همچنین از آنجایی که قیمت ورق استیل بگیر در مقایسه با فولادهای زنگ نزن کروم نیکلی به مراتب کمتر است بکارگیری این گرید صرفه اقتصادی را نیز به دنبال دارد. 
ورق استیل 420 در بین فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی به گرید برشی (cutting grade) معروف است. دلیل این امر این است که بواسطه سختی بالایی که دارد در ساخت ابزار آلات برشی استفاده می شود. معمولا ابزار آلات برشی نباید زود کند و کدر شوند و از مقاومت به سایش بالایی برخوردار باشند. همچنین در صورت کند شدن نیز باید تیز گردند. ورق استیل بگیر 420 زمانی که در تیغه چاقو استفاده می شود هم از مقاومت به سایش، تیزی، سختی و استحکام بالایی برخوردار بوده و هم اینکه به سرعت کند نمی شود. در صورت کند شدن نیز به آسانی تیز می شود. با توجه به پایین بودن قیمت ورق استیل بگیر 420 و برآورده ساختن خواص مکانی، فیزیکی و شیمیایی مورد نیاز برای تیغه های برشی از این گرید علاوه بر چاقو در ساخت دیگر ابزار آلات برشی همچون تیغه های برشکاری، انبرک، جرم گیر های داندان پزشکی و ...... نیز استفاده می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید