ده کاربرد اصلی ورق استیل

عملکرد ورق استیل چگونه است؟

هر چه کروم موجود در فولاد کم کربن بیشتر باشد، خواص حفاظتی افزایش می یابد. این ویژگی‌ها را می‌توان با افزودن عناصر دیگر نیز افزایش داد و نمونه بارز آن مولیبدن، نیکل و نیتروژن است.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

برای اطلاع از موجودی ورق استیل و قیمت ورق استیل با ما در ارتباط باشید

مقدمه

همه ما درباره ورق استیل شنیده‌ایم، اما وقتی از مردم می‌پرسید که واقعاً چیست، اغلب نمی‌توانند پاسخ دهند. ورق استیل، پروفیل های فولادی ضد زنگ، سیم های فولادی ضد زنگ یا سایر محصولات فولادی ضد زنگ، یک نوع فولاد کم کربن هستند که حاوی 10٪ یا بیشتر کروم می باشند. این افزودن کروم به فولاد کربنی است که به آن توانایی مقاومت در برابر خوردگی را می دهد. رفتار این ماده بسیار شگفت‌انگیز است، زیرا اگر لایه اکسید محافظ روی سطح فلز از نظر مکانیکی یا شیمیایی آسیب ببیند، به صورت خود به خود ترمیم می‌شود. هر چه کروم موجود در فولاد کم کربن بیشتر باشد، خواص حفاظتی افزایش می یابد. این ویژگی‌ها را می‌توان با افزودن عناصر دیگر نیز افزایش داد و نمونه بارز آن مولیبدن، نیکل و نیتروژن است.

چرا از ورق استیل استفاده کنیم؟

یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم استفاده از ورق استیل را انتخاب می کنند، مزایا و خواص فیزیکی آن است. یکی از محبوب ترین خواص این آلیاژها مقاومت در برابر خوردگی آنها است، اگرچه خواص منحصر به فرد دیگری نیز در این آلیاژ وجود دارد.
این واقعیت که ورق استیل دارای چنین مقاومت خوبی در برابر دماهای بالا و پایین است به این معنی است که ورق استیل می تواند برای تعدادی از کاربردها و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که برخی از ورق های استیل در دماهای بالا استحکام خود را حفظ می کنند، سایر ورق های استیل در واقع خواص مکانیکی بالایی را در دماهای برودتی حفظ می نمایند. جذابیت زیبایی شناختی ورق استیل آن را به انتخابی محبوب برای بسیاری از کاربردها تبدیل کرده است. ورق استیل در طیف وسیعی از پوشش‌های سطحی موجود است و این واقعیت که می‌توان آن را نیز جلا داد، آن را از نظر زیبایی برای چشم دلپذیر می‌نماید.
چرخه عمر طولانی آن، آن را برای استفاده در ساختمان‌ها عالی می‌سازد و آن را از سایر محصولات برتری می‌دهد، زیرا در بسیاری از آنها دوام بیشتری خواهد داشت. وقتی اضافه کنید که نگهداری از ورق استیل آسان است و این دلایل را در مجموع کنار هم قرار دهید، برای بسیاری از افراد در مقایسه هزینه چرخه عمر، کمترین هزینه است.

 

ورق استیل

 

ورق استیل یک ماده سازگار با محیط زیست است، زیرا 100٪ قابل بازیافت است و هر ورق استیل جدید معمولاً حاوی حدود 50 تا80٪ مواد بازیافتی است. ورق استیل بدون شک یک ماده با ارزش است که کاربردهای زیادی در طیف وسیعی از صنایع دارد و بدون آن ما باید از مواد دیگری استفاده کنیم که به اندازه کافی موثر نیستند.

ده کاربرد اصلی ورق استیل:

از چنگال کوچک روی میز تا بلندترین آسمان خراش، ورق استیل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن تبدیل شده است. استحکام ورق استیل، قابلیت بازیافت 100٪، مقاومت در برابر خوردگی، راندمان مکانیکی و نگهداری کم، آن را به ماده ایده آلی برای انواع کاربردها تبدیل کرده است. در زیر برخی از رایج ترین کاربردهای ورق استیل آورده شده است.

1. غذا و پذیرایی:

ورق استیل معمولاً به عنوان لوازم آشپزخانه، کارد و چنگال و ظروف آشپزی دیده می شود. از تیغه‌های چاقو با لبه‌های تیز گرفته تا اشکال قالب‌گیری شده مانند اجاق‌ها، کباب‌پزها، سینک‌ها و قابلمه‌ها و غیره وجود ورق استیل ضروری است. همچنین به عنوان روکش یخچال، کانتر و ماشین ظرفشویی استفاده می شود.

2. فناوری فراساحل:

در فناوری دریایی، ورق استیل عمدتاً در لوله کشی استفاده می شود. از آنها برای انتقال هیدروکربن ها، پتروشیمی ها و غیره برای سیستم های آب دریا استفاده می شود. آنها اغلب بهترین انتخاب برای سیستم های فراساحلی با توجه به مقاومت آنها در برابر اثرات خورنده آب دریا هستند.

3. کارخانه های نمک زدایی آب دریا:

خواص مکانیکی عالی ورق استیل آن را به یک ماده ضروری برای واحدهای اسمز معکوس آب دریا (SWRO) تبدیل کرده است.

4. صنایع شیمیایی:

کارخانه های شیمیایی، فلزات و تجهیزات را در معرض محیطی بسیار خشن قرار می دهند. ورق استیل بهترین راه حل را برای مقاومت در برابر عناصر خوردگی ارائه می دهد.

5. پل ها:

ورق های استیل دوبلکس، خانواده اخیر آلیاژهای ورق استیل، به طور فزاینده ای در پل ها و سایر سازه های مهندسی محبوب شده اند زیرا این فولادها معمولاً دو برابر آلیاژهای فریتی استحکام دارند. به دلیل افزایش استحکام، مواد کمتری مورد نیاز است، بنابراین هزینه و وزن کارآمدتر می شود.

6. مخازن ذخیره سازی:

مخازن استنلس استیل به طور منظم برای نگهداری مواد خورنده مانند مواد شیمیایی، گازها و بسیاری از مواد فله دیگر از جمله غذا و آب استفاده می شود. هیچ طعم یا بویی به غذاها و آب نمی دهد که مزیت دیگری از این آلیاژ است.

 

کاربرد ورق استیل

 

7. صنعت پزشکی:

با آلیاژ کردن ورق استیل با کروم، نیکل و مولیبدن، جراح ویژگی های مهمی را برای مواد خود به دست می آورد.

کروم مقاومت در برابر خراش و خوردگی تجهیزات را افزایش می دهد و برای تمیز کردن و استریل کردن ضروری است.
نیکل سطح صاف و قابل جلا دادن را فراهم می کند که برای دقت دستگاه بسیار مورد نیاز است.
مولیبدن سختی ایجاد می کند. بنابراین در لبه های برش مانند چاقوی جراحی استفاده می شود.

8. مهندسی عمران:

ورق استیل دارای خواص مطلوب مشابه فولاد معمولی است اما معایبی مانند خوردگی را از بین می برد. در نتیجه، ورق استیل به عنوان یک مصالح ساختمانی به طور فزاینده ای محبوب شده است.

9. نیروگاه ها:

یک نیروگاه تولید برق به موادی نیاز دارد که دماهای بالا و فشار شدید را تحمل کنند. به همین دلیل است که ورق استیل یک انتخاب واضح در مبدل های حرارتی، مخازن راکتور، لوله های تحت فشار، محفظه های ترانسفورماتور و موارد دیگر است.

10. صنعت کشتی سازی:

ورق استیل دوبلکس برای ساخت مخازن بار استفاده می شود در حالی که درجه آستنیت برای تانکرهای ناوبری داخلی کاربرد دارد. ورق استیل دوبلکس به دلیل کارایی مکانیکی آن به طور فزاینده ای در کشتی سازی استفاده می شود.

گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید