استفاده از ورق استیل در اجاق گاز

چه ویژگی های بین اجاق گاز استیل و شیشه ای وجود دارد ؟

قیمت ورق استیل بگیر نسبت به شیشه گرانتر است. بنابراین قیمت اجاق های ساخته شده از این جنس نیز گرانتر می باشد.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

 

مقدمه

امروزه به دلیل ساخت و ساز آپارتمان های متراژ پایین و متعاقباً کوچک تر بودن آشپزخانه ها و در نتیجه کمبود جای کافی، استفاده از اجاق گازهای رومیزی بسیار گسترش یافته است. این اجاق ها جای کمتری را اشغال می کنند، از زیبایی چشم نوازی برخوردارند، دارای انواع مختلفی هستند و به همین دلایل، طرفداران زیادی دارند. اجاق گازهای رومیزیِ مدرن معمولاً از سه جنس ساخته می شوند، ورق استیل بگیر، شیشه یا ترکیبی از مواد ذکر شده. در ادامه به بررسی و مقایسه اجاق های استیل و شیشه ای پرداخته شده است.

خصوصیات اجاق گاز استیل

این اجاق ها معمولاً با استفاده از ورق استیل 430 ساخته می شوند. این آلیاژ که زیرمجموعه ی فولادهای زنگ نزن فریتی است، دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد و عمری طولانی را تضمین می کند. قیمت ورق استیل بگیر نسبت به شیشه گرانتر است. بنابراین قیمت اجاق های ساخته شده از این جنس نیز گرانتر می باشد.

 

ورق استیل

 

مقاومت و استحکام اجاق استیل

ورق استیل بگیر، آلیاژی مستحکم و مقاوم در برابر ضربه محسوب می شود و اجاق های از این جنس، از استحکام بالایی برخوردارند. همچنین اجاق های ساخته شده از ورق استیل 430 مقاومت خوبی در برابر خوردگی و لکه های ناشی از پاشش آب، روغن و . . . در حین پخت غذا از خود نشان می دهند.

تمیزکاری اجاق استیل

سطح استیل، مواد را به خود جذب نمی کند، به همین دلیل، به راحتی کثیف نمی شود. با این حال تمیزکاری منظم در فاصله های زمانی مناسب، ضروری است. حتی در صورت باقیماندن گرد و غبار و آب و روغن روی آن، با توجه به ویژگی عدم جذب، به راحتی و با یک پارچه نرم و نم دار تمیز می شود. این در حالی است که اگر تمیزکاری آن برای مدت های طولانی به تعویق بیفتد، ممکن است استفاده از محلول ها و مواد شیمیایی مخصوص استیل مورد نیاز باشد.

خصوصیات اجاق شیشه ای

زیبایی و لوکس بودن، اولین مشخصه ی اجاق های شیشه ای محسوب می شود. این ویژگی به شدت در ظاهر آشپزخانه تاثیرگذار می باشد و جلوه ای چشم نواز به آن خواهد بخشید. برخلاف تصور عموم، این اجاق ها در اثر قرارگیری در معرض حرارت زیاد یا بر اثر تنش های ناشی از وزن زیاد دچار شکست نخواهند شد.

استحکام اجاق شیشه ای

این اجاق ها معمولاً از جنس شیشه سکوریت ساخته می شوند. از جمله مزایای استفاده از این نوع شیشه در ساخت اجاق گاز می توان به امنیت بالا، ظاهر عالی و زیبا، استفاده در اندازه های دلخواه و سازگاری با انواع طراحی ها، مقاومت بالا در برابر ضربه های سنگین و تحمل حرارت بالا و شوک های دمایی اشاره کرد. همه ی این مزیت ها به صورت یکجا تنها در یک ماده ی دیگر یافت می شود و آن هم فولاد ضدزنگ نام دارد.
البته نکته قابل ذکر این است که برخی اجاق های شیشه ای آسیب پذیر در ناحیه لبه ها هستند. به همین دلیل توصیه می شود مدل هایی انتخاب شوند که لبه های آن تراشکاری شده باشند.

تمیزکاری اجاق شیشه ای

این اجاق ها در عین اینکه زود لکه و کثیف می شوند، با این حال به راحتی تمیز شده و پاک کردن آنها آسان است. برای این کار، استفاده از یک دستمال نم دار کافیست تا اجاق همچون روز هم بدرخشد. با این حال لازم ممکن است لازم باشد این تمیزکاری به صورت روزانه و حتی چندین بار در روز انجام گیرد.

 

ورق استیل در اجاق گاز

 

اجاق های ترکیبی

این اجاق ها از ترکیب استیل و شیشه طراحی و ساخته می شوند و از ویژگی های هر دو مدل بهره می برند. زیبایی بیشتر و دوام و ماندگاری بالاتر و در نتیجه قیمت بالاتر، از جمله ویژگی های اجاق گازهای ترکیبی می باشد. اکثر این اجاق ها، نمای شیشه ای با لبه ای از جنس استیل دارند. بنابراین به راحتی تمیزکاری می شوند و همچنین دارای دوام بالایی نیز هستند.

جمع بندی تفاوت ها

تا اینجا، ویژگی های هر سه مدل اجاق گازهای استیل، شیشه ای و ترکیبی بررسی شد. در بحث انتخاب، نمی توان قاطع گفت که کدام مدل بهتر است، زیرا هر یک دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند. در نتیجه، در بحث انتخاب، نیاز و سلیقه از اهمیت زیادی برخوردار است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است اجاق های استیل و شیشه ای ساخته شده توسط یک شرکت، دارای قطعات داخلی با کیفیت و تقریباً یکسانی هستند. علت این موضوع این است که ظاهر اجاق ارتباطی به قطعات داخلی آن ندارد.
با مقایسه قیمت ورق استیل بگیر و شیشه سکوریت، متوجه می شویم که قیمت اجاق های شیشه ای بسیار ارزانتر است. بنابراین اگر دوام بالا و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه در اولویت قرار دارد و قیمت برایتان اهمیتی ندارد، انتخاب اجاق استیل مناسب تر خواهد بود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید