انواع شیر تست چیست؟

شیر تست چیست؟

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

شیر تست چیست؟ در چه موقعیت ها و مواردی کاربرد دارد و چگونه می توانیم این مدل از شیرهای تست را به خوبی بررسی کنیم تا اگر نیاز به خرید آن ها وجود داشت، بتوانید شیرهای مناسبی را تهیه کنید و مدت زمان طولانی نیز از آن ها استفاده کنیم. فراموش نکنید که شیر تست را حتما از فروشگاه های معتبری خریداری کنید که بدانید چه نوع محصولاتی را با چه نوع کیفیت هایی می توانند به شما عرضه کنند. زمانی که این موضوع را به دقت مورد توجه قرار دهید، قطعا محصولات خوبی را نیز پیدا کرده و خریداری می کنید.

شیر تست چیست؟

شیر تست یک شیرآلات صنعتی است که برای آزمایش و تخلیه سیستم های آبرسانی، گازرسانی، و سایر سیستم های لوله کشی استفاده می شود. شیر تست دارای دو حالت باز و بسته است. در حالت باز، شیر اجازه می دهد تا جریان سیال به طور آزاد از آن عبور کند. در حالت بسته، شیر جریان سیال را مسدود می کند. شیر تست معمولاً از دو شیر توپی تشکیل شده است که با یک محفظه شیشه ای هم محور هستند. شیر توپی اول به عنوان شیر اصلی استفاده می شود و شیر توپی دوم به عنوان شیر تست استفاده می شود.

نحوه استفاده از شیر تست

هر کدام از ابزارها و محصولات صنعتی که در اطراف شما وجود دارد، می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. نحوه استفاده کردن از شیر تست نیز به روش های زیر است که می تواند کارایی های این شیرها را دو چندان کند. شیر تست برای آزمایش سیستم های لوله کشی به روش های زیر استفاده می شود.

 • آزمایش نشتی

برای آزمایش نشتی سیستم لوله کشی، شیر تست در حالت باز قرار می گیرد و فشار سیال به طور تدریجی افزایش می یابد. در صورت وجود نشتی، شیر تست نشتی را نشان می دهد.

 • آزمایش عملکرد

برای آزمایش عملکرد سیستم لوله کشی، شیر تست در حالت باز قرار می گیرد و سیال از طریق آن جریان می یابد. این کار برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم لوله کشی انجام می شود.

 • آزمایش تخلیه

برای تخلیه سیستم لوله کشی، شیر تست در حالت باز قرار می گیرد و سیال از طریق آن تخلیه می شود.

شیر تست در انواع مختلفی تولید می شود که از نظر اندازه، فشار کاری، و جنس بدنه با یکدیگر متفاوت هستند. شیر تست معمولاً از جنس برنج، فولاد، یا پلاستیک ساخته می شود.

کاربردها و کارایی های شیر تست

در چه مکان ها و چه موقعیت هایی از این شیرها استفاده می شود؟ اگر می خواهید این نکته و موضوع را به صورت دقیق بدانید، باید این مسئله را نیز در نظر بگیرید که شیرهای تست دقیقا چه کارایی ها و کاربردهایی دارند. برخی از مهم ترین کاربردهای شیر تست شامل موارد زیر می شوند.

 • سیستم های آبرسانی

شیر تست برای آزمایش و تخلیه سیستم های آبرسانی مسکونی، تجاری، و صنعتی استفاده می شود.

 • سیستم های گازرسانی

شیر تست برای آزمایش و تخلیه سیستم های گازرسانی مسکونی، تجاری، و صنعتی استفاده می شود.

 • سیستم های آتش نشانی

شیر تست برای آزمایش و تخلیه سیستم های آتش نشانی استفاده می شود.

 • سیستم های لوله کشی صنعتی

شیر تست برای آزمایش و تخلیه سیستم های لوله کشی صنعتی استفاده می شود.

نحوه خرید شیر تست خوب و باکیفیت

زمانی که بخواهید یک محصول صنعتی همچون شیرهای تست را خریداری کنید، حتما باید در نظر داشته باشید که شیرهای تست می توانند یک سری ویژگی های خاص را داشته باشند. این ویژگی های خاص سبب می شوند تا هم محصول بهتر و باکیفیت تری را بتوانید تهیه کنید و هم سبب می شوند تا مدت زمان طولانی تری بتوانید بدون هیچ مشکلی از این محصول استفاده کنید. برای خرید یک شیر تست خوب، باید به عوامل زیر توجه کنید.

 • اندازه: شیر تست باید متناسب با اندازه لوله کشی مورد استفاده باشد.
 • فشار کاری: شیر تست باید قادر به تحمل فشار کاری سیستم لوله کشی باشد.
 • جنس بدنه: شیر تست باید از جنس مقاومی ساخته شده باشد که بتواند در برابر خوردگی و سایش مقاومت کند.
 • کیفیت ساخت: شیر تست باید از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

برای درک بهتر و دقیق تر این موضوعات، در ادامه به بررسی هر یک از این عوامل می پردازیم.

 • اندازه

شیر تست باید متناسب با اندازه لوله کشی مورد استفاده باشد. برای تعیین اندازه شیر تست، باید قطر لوله کشی را اندازه گیری کنید. شیر تست باید دارای قطری معادل یا بزرگ تر از قطر لوله کشی باشد.

 • فشار کاری

شیر تست باید قادر به تحمل فشار کاری سیستم لوله کشی باشد. فشار کاری شیر تست معمولاً بر حسب پاسکال (Pa) یا بار ( bar بیان می شود. برای تعیین فشار کاری شیر تست، باید فشار کاری سیستم لوله کشی را از سازنده آن استعلام کنید.

 • جنس بدنه

شیر تست باید از جنس مقاومی ساخته شده باشد که بتواند در برابر خوردگی و سایش مقاومت کند. جنس بدنه شیر تست معمولاً از برنج، فولاد، یا پلاستیک است. شیر تست های برنجی دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی هستند. شیر تست های فولادی دارای استحکام بالایی هستند. شیر تست های پلاستیکی دارای وزن سبک و قیمت پایینی هستند.

 • کیفیت ساخت

شیر تست باید از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. برای بررسی کیفیت ساخت شیر تست، باید به موارد زیر توجه کنید:

 • صافی و صیقلی بودن سطح شیر تست
 • عدم وجود ترک و آسیب در بدنه شیر تست
 • عدم وجود لقی در اجزای شیر تست
 • حرکت روان و نرم اجزای شیر تست

با توجه به عوامل ذکر شده، می توانید یک شیر تست خوب برای کاربرد مورد نظر خود خریداری کنید.

کلام پایانی

همان طور که متوجه شد، همه شیرهای تست می توانند یک سری کارایی های مشخص و منحصر به فرد را داشته باشند. دانستن و شناختن این کارایی ها سبب می شوند تا شما بتوانید به خوبی این مدل از سیستم ها را بشناسید و بدانید که کدام شیر برای کدام کاربرد و موقعیت مناسب تر است. برای آن که شیرهای خوب و باکیفیتی را نیز خریداری کنید، می توانید به فروشگاه های معتبری که در این حوزه وجود دارند مراجعه کرده و از این طریق کار خود را انجام دهید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید