ویژگی های ورق استیل نسوز

ورق استیل نسوز چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟

ورق استیل نسوز که در عرف بازار ایران به دو گرید 309 و 310 استنلس استیل گفته می شود ، دارای مقاومت به خوردگی در دماهای تا 1200 درجه می باشد.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

فهرست موضوعات


مقدمه

ورق استیل نسوز چیست؟ این سوالی است که در این مقاله به آن می پردازیم. یکی از ورق هایی است که امروزه می توانیم آن را در موارد مختلف و صنایع گوناگونی مشاهده کنیم. این نوع از ورق های استیل دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند که نسوز بودن آن ها برجسته ترین این ویژگی ها محسوب می شود. همان طور که گفته شد لازم است بدانیم که دیگر ویژگی های این ورقه ها چیست و چطور می توانیم از این ویژگی ها برای بهبود شرایط صنایع مختلف استفاده کنیم. در ادامه ابتدا در خصوص ویژگی های ورق استیل نسوز و سپس در مورد کاربردهایی که این ورقه ها در صنعت دارند، صحبت خواهیم کرد. 

ورق استیل نسوز چیست؟

ورقه های استیل نسوز به ورقه هایی گفته می شود که از جنس فولادهای ضد زنگ تشکیل می شوند و این موضوع به دلیل وجود عناصری همچون نیکل و کروم در آن ها است. ورقه های استیل می توانند گریدهای مختلفی داشته باشند که معروف ترین آن ها دو سری 300 و 400 است. گریدهای ورق استیل 309 و 310 نیز رایج ترین و پر تقاضا ترین این نوع از ورقه ها به شمار می روند. 
استیل را می توانید به شکل های مختلفی در حوزه فولاد و صنایع پیدا کنید، اما بیشترین استفاده ها معمولا از ورقه های استیل است که در بخش های مختلفی همچون کاربردهای صنعتی و ساختمانی است. مواردی که نیاز است تا فلز استفاده شده نسبت به خوردگی، فراورده های شیمیایی و همچنین اکسیداسیون مقاومت داشته باشد، می توانیم از این متریال ها استفاده نماییم. از جمله دیگر تجهیزات که از ورق استیل نسوز استفاده می کنند، می توان به دستگاه های تولید برق و توربین های گازی اشاره کرد.  

آلیاژ ورق های استیل نسوز چیست؟

استیل به نوعی از آلیاژ فولادی گفته می شود. استیل های نسوز نیز در واقع آلیاژهایی از فولاد هستند که نسبت به دما و حرارت های زیاد می توانند مقاومت کرده و دچار آسیب دیدگی نشوند. این نوع از فولادها معمولا 150 گرید و نوع مختلف دارند که هر کدام از آن ها می توانند از لحاظ ترکیب شیمیایی و در نتیجه ویژگی های فیزیکی با یکدیگر متفاوت باشند. به طور کلی و عمومی می توان گفت که در تمام گریدهای فولاد زنگ نزن بین 12 تا 20 درصد کروم وجود دارد و این مقدار کروم سبب می شود تا فولاد نسبت به خوردگی بسیار مقاوم شود. 
معمولا به صورت کلی می توان گفت که اگر فولاد در معرض دماهای بسیار بالایی قرار بگیرد، میزان استحکام و قدرت خودش را از دست می دهد؛ این دماهای بالا را می توان تا 500 درجه سانتی گراد نیز در نظر گرفت. معمولا بالاترین میزان دمایی که یک فولاد می تواند تحمل کند را با توجه به موقعیتی که فولاد در آن استفاده می شود، مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند؛ اما به طور کلی می توان گفت که بالاترین درجه قابل تحمل برای فولاد نسوز را می توان تا 1200 درجه در نظر گرفت. 

 

ورق استیل

 

انواع آلیاژ ورق استیل نسوز

می توانیم ورقه های استیل نسوز را در دسته بندی های مختلفی قرار دهیم. این ورقه ها را بر اساس ریز ساختارهای آن ها می توانیم در چند دسته مختلف قرار دهیم. این دسته بندی ها شامل فریتی، فریتی-مارتنزیتی و آستنیتی می نامند که هر کدام دارای ویژگی های خاص خودشان هستند. 

*آلیاژ فریتنی مارتنزیتی

اولین مورد با نام آلیاژ فریتنی- مارتنزیتی شناخته می شود. این نوع از آلیاژ می تواند تحت اعمال شدن نیروهای فشاری، چقرمگی و سختی نسبتا کمی را از خودشان نشان دهند. معمولا بهترین دما برای عملکرد مناسب این آلیاژها بین 950 تا 1200 درجه سانتی گراد است و غالبا به دلیل همین محدوده دمایی آن ها را در کوره های صنعتی استفاده می کنند. گریدهای مختلف این آلیاژ شامل 4724، 4742 و 4762 می شود. 

*آلیاژ آستنیتی

مورد بعدی با نام آلیاژ آستنیتی شناخته می شود. این نوع از آلیاژها می توانند در برابر خزش و همچنین دماهای بالا به خوبی مقاومت کنند. معمولا بیشترین استفاده از این نوع از آلیاژها در تولید سیستم های اگزوز، خطوط انتقال سوخت و همچنین گاز و... است. متداول ترین گریدهای ورق استیل نسوز که در این گروه قرار می گیرند نیز شامل 4828، 4841 و 4845 می شوند. 

ویژگی های ورقه های نسوز استیل

انواع ورق استیل نسوز می توانند ویژگی های خاص و منحصر به فرد خودشان را داشته باشند. این نوع از ورقه ها را می توانید به خوبی و به سادگی در شرایط مختلفی استفاده کنید و همین موضوع سبب می شود تا لازم باشد که ویژگی های این ورقه ها را نیز بهتر بشناسید. 

مقاوم در برابر خستگی

مقاومت این ورقه ها در برابر خستگی و خزش از جمله مهم ترین مواردی است که می تواند در محدوده های دمایی مختلف صورت گیرد. زمانی که یک ورقه فلزی می تواند در برابر خستگی و یا کشش و خزش مقاومت کند، در حقیقت می تواند در موارد مختلفی همچون پیچ و مهره ها و... استفاده شود که نیاز است تا مقاومت بالایی داشته باشند. 

مقاوم در برابر خوردگی

خوردگی می تواند در برابر مواد شیمیایی مختلف، اسیدها و... بروز پیدا کند که سبب می شود فلز بسیار شکننده شده و دچار خرابی شود. ورق استیل نسوز می تواند در برابر خوردگی های مختلف با درصدهای متفاوت و گوناگون به طور کامل مقاومت کند و همین موضوع سبب می شود که کاربردهای زیادی را نیز در صنعت پیدا کند. 

 

ورق استیل

 

مقاوم نسبت به حرارت

مورد بعدی مقاومت بالای این ورقه ها نسبت به حرارت است. در پاسخ به این سوال که ورق استیل نسوز چیست؟ می توانیم ویژگی های این ورق که مقاومت به دمای بالا و حرارت نیز جزو این ویژگی ها است بیان کنیم و به طور کامل این نوع از ورقه ها را به شما معرفی کنیم. گریدهای مختلف ورقه های استیل می توانند محدوده های دمایی مختلفی را تحمل کنند که هر کدام از این محدوده ها سبب می شوند تا فلز مورد نظر ما برای یک کارایی و یک کاربری مناسب باشد. 

جمع بندی

مواردی که در پاسخ به سوال ورق استیل نسوز چیست، مطرح شدند را در طول این مقاله و به طور کامل توضیح دادیم. ورقه های استیل نسوز نسبت به گرما، کشش، تنش، خزش، خوردگی، پوسیدگی و... مقاوم هستند و می توانند در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، هوا فضا، تولید ظروف آشپزخانه و... به خوبی استفاده شوند.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید