تفاوت اگزوز ساخته شده از ورق استیل 304 و 409 چیست ؟

تفاوت ها و شباهت های اگزوز استیل تولید شده با 304 و 409

ورق استیل 304 و 409 دو گرید از استنلس استیل هستند که دارای ویژگی و خصوصیات یکسان و متفاوتی هستند.خصوصیات اگزوز تولید شده از هر کدام از این گریدها متفاوت است.

شرکت آران شهاب
شرکت آران شهاب

مقدمه

همه ساله در استرالیا، هزاران سیستم اگزوز را تعویض و جایگزین می کنند. پس این حقیقت را می توان گفت که تمام سیستم‌های اگزوز استوک از متریال های نامناسب برای این کار ساخته شده اند، مثل استیل متوسط یا نامرغوب. چرا که اگر شما به دنبال محصولی برای تعویض سیستم اگزوز باشید، احتمالاً سرمایه‌گذاری بلند مدتی می کنید و قیمت بیشتری می پردازید، اما در کارکرد درازمدت ارزش و استفاده بیشتری نصیبتان خواهد شد.
دلیل اینکه چرا سیستم های اگزوز استوک از مواد نامرغوب ساخته می‌شوند، این است که مقرون به صرفه تولید شوند، به طوری که قیمت تمام شده خودرو کمتر شود. از سوی دیگر یک اگزوز استیل موجود در بازار با تصور و فرض دوام و کیفیت بالا تولید شده است. مع ذلک همه سیستم های اگزوز استیل اینگونه نیستند.

انواع اگزوز

شما دو گونه معروف اگزوز با قیمت ورق استیل در بازار پیدا می کنید تحت شماره کدهای ۳۰۴ و ۴۰۹. میان این دو قسم تفاوت هایی وجود دارد که نمی توانید فقط با نگاه و از روی ظاهر آنها، آن تفاوت ها را بیان کنید. به عنوان مثال، خاصیت مقاومت در برابر خوردگی در این دو یکسان نیست، چرا که مقدار نیکل و کروم در این دو گونه آلیاژ متفاوت است.

 

ورق استیل در اگزوزسازی

 

اگزوز از جنس استیل 409

ورق استیل 409 به طور اخص برای صنعت اگزوز طراحی شده، هرچند که برای مقاصد دیگری هم در صنعت می توان آن را به کار برد. علت اساسی اینکه چرا گرید ۴۰۹ تا این حد محبوب و متداول است، این است که در این آلیاژ سه عامل استحکام، میزان مطلوبی از دما و حرارت و مقاومت به خوردگی با هم آمیخته است، ضمن اینکه به نسبت ارزان هم می باشد. این آلیاژ رایج ترین و عمومی ترین متریالی است که سیستم های اگزوز موجود در بازار از آن ساخته می شود و معمولاً 10.5 تا 11.75 درصد کروم و 0.5 درصد نیکل در خود دارد.

اگزوز از جنس 304

از سوی دیگر نوع ورق استیل 304 یکی از قدیمی ترین گونه های آلیاژ استیل است و تا به امروز یکی از پرکاربردترین آلیاژها به شمار می رود. ۳۰۴ مرغوبترین و با کیفیت ترین آلیاژ استنلس استیل برای اگزوزها است و هر جا که مقوله استحکام بیشترین اهمیت را دارد، مورد مصرف قرار می‌گیرد. به علاوه، این آلیاژ به طور باورنکردنی چقرمه و ضد زنگ است و معمولاً حاوی ۲۰ درصد کربن و ۱۰ درصد نیکل می باشد. با این وجود، چنانچه در معرض حرارت قرار گیرد در طول زمان به رنگ طلایی می‌گراید زیرا محتوای آهن آن پایین است.

 

ورق استیل در اگزوزسازی

 

نتیجه گیری

به زبان ساده، سیستم های اگزوز ساخته شده از جنس ورق استیل ۳۰۴ و ۴۰۹، هرکدام به یک شکلی و در یک زمینه واحد، به طور قابل ملاحظه عملکرد بهتری دارند، مثلاً: جریان هوا، اقتصادی بودن سوخت، توان بیشتر و گاز خوردن بیشتر موتور خودرو. اختلاف اساسی میان این دو دوام و طول عمر آن هاست که در این خصوص 304 بهتر است، اما به هر حال همه این ها در قیمت موثر واقع می شوند. حتی آلیاژ ۴۰۹ احتمالاً برای سال های زیادی با شما خواهد بود و کار خواهد کرد و در طول عمر خودروی شما، خیلی مطلوب دوام خواهد آورد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید